by admin

Kiedyś to były zimy…!

1 stycznia, 2023 w Kroniki by admin

W 1972 roku była piękna, śnieżna zima. W lutym w naszym wspaniałym liceum profesor Gazda zorganizował igrzyska zimowe. Na zdjęciach: organizator igrzysk i uczniowie 4B (Ewa Sawicka, Henryka Sawicka, Janina Sawicka, Halina Słomian, Adam Wiecha, Jerzy Suchański, Jan Eliasz i Henryk Lech).

1972 r.

1972 r.

 

by admin

Kronika SKS

5 sierpnia, 2022 w Kroniki by admin

Wśród kronik jest i taka, która dokumentowała sportowe dokonania uczniów naszej szkoły w pierwszej połowie lat 60. To w zasadzie album na fotografie, choć z niedużą liczbą zdjęć, za to z wklejonymi różnymi materiałami, opisami, a czasem po prostu z informacjami wpisanymi długopisem. Są wśród nas Koleżanki i Koledzy, dla których te właśnie lata były czasem nauki w naszej szkole. Pozostałym polecamy odnotowane w kronice wyniki sportowe. Może ktoś zdoła je porównać z własnymi dokonaniami ze szkolnych lat.

Kronika jest do pobrania w formacie PDF:
sks.pdf

by admin

Kronika pełna nazwisk

28 kwietnia, 2022 w Kroniki by admin

Nie każda klasa miała tyle szczęścia, by w szkolnych kronikach zachowały się jej zdjęcia. Przeglądanie tych kronik pokazuje, że czasem decydowano się po prostu na zestawienie nazwisk uczniów. To też jest pamiątka – zwłaszcza po wielu latach. To też takie swego rodzaju jedno wspólne „ujęcie” – tyle że nie w postaci fotografii, a w formie tekstu. Uchwycona chwila, w której w murach szkoły spotkały się te właśnie osoby, ci uczniowie – a także, jak w poniższym przykładzie, nauczyciele wówczas pracujący w szkole.

Dziś wymienieni na kartach kroniki uczniowie od lat są już absolwentami szkoły. Zresztą w takiej roli umieszczono ich także w kronice – choć wówczas miano absolwentów dopiero uzyskiwali. Szkoła z naszych wspomnień to też zawsze nie tylko mury, nie tylko grono przyjaciół z klasy, ale i nasi profesorowie. Każdy ma w pamięci sklejony w całość obraz i tych szklonych klas, i szkolnych przyjaciół, a także właśnie pewnego konkretnego grona naszych nauczycieli.

Lista profesorów, którą poniżej zamieszczamy, pochodzi z końca ubiegłego wieku. Zastanówcie się chwilę, które z tych osób są w Waszych wspomnieniach nierozerwalnie związane ze szkołą. I pomyślcie, których już dziś w murach tej samej szkoły na pewno nie zobaczycie. Bo w naszym życiu wszystko się zmienia. Bo ta nasza szkoła – ta właśnie, która jest dla nas „najbardziej nasza” – pozostała już tylko w naszych wspomnieniach. Choć gmach i genius loci trwają do dziś, choć kolejnym rocznikom zapisują się tu w pamięci ich własne, wyjątkowe wspomnienia na przyszłe lata.

lista-98-99-prof lista-abs-98-99 lista-abs-98-99-ekonomik

by admin

Wyróżnienia podczas święta przed laty

23 kwietnia, 2022 w Kroniki by admin

W 1984 roku, w związku z obchodami Dnia Nauczyciela, nauczyciele Zespołu Szkół w Krzepicach: dyrektor mgr Marian Słaboń, mgr inż. Maria Mońka i mgr Helena Słaboń otrzymali z rąk Wojewody Częstochowskiego Złote Krzyże Zasługi.

W szkole z okazji Dnia Nauczyciela odbyła się wówczas uroczysta akademia, przygotowana przez ówczesną klasę IVa pod kierunkiem wychowawczyni mgr H. Słaboń.

Wydarzenia te upamiętniono wpisem w kronice. Jego kopię zamieszczamy poniżej.dzień nauczyciela 1984

by admin

III „b” sadzi las

25 stycznia, 2022 w Kroniki by admin

Mamy dla Was coś ze szkolnych kronik. Coś wyjątkowego – bo to nie krótka wzmianka, a cała historia z jesieni 1975 roku, do tego z paczką fotografii (niektóre mocno nadgryzł ząb czasu, ale…).

Są w historii naszej szkoły klasy, po których w szkolnych kronikach nie pozostał żaden ślad. Nie dlatego, że nie zasłużyły. Po prostu – tak wyszło. Czasem kronikarz był bardziej, czasem mniej pracowity. Czasem informacje są zdawkowe, czasem – jak w tym przypadku – zajmują kilka stron, choć dotyczą tylko jednego wydarzenia.

Oddajmy jednak „głos” szkolnej kronice. Ilustrujemy ją zachowanymi i dołączonymi do treści zdjęciami. A na końcu wrzucamy też malutki e-book z całym tym właśnie fragmentem szkolnej kroniki. Jest podobnych historii w szkolnych kronikach więcej, więc… to nie ostatnia, której poświęcamy tu uwagę. Stay tuned, folks 🙂

 

Zaczynamy cytować kronikę:

 

* * *

 

Klasa III „b”

W październiku nasza klasa pracowicie spędziła dni wolne od nauki przeznaczone na wykopki. Nazwa tych „wakacji” nie wiązała się wprawdzie z charakterem naszej pracy, bo nie zbieraliśmy ziemniaków, ale pracowaliśmy w lesie.

Wykorzystanym przez nas środkiem lokomocji z Krzepic do Parzymiech był autobus. Po godzinie marszu z przystanku do leśniczówki dotarliśmy uśmiechnięci chociaż troszkę zmęczeni.

f01

Końcowym etapem drogi była ścieżka przez las, którą przebyliśmy nocą.

Wbrew przewidywaniom „co płochliwszych niewiast” nikt nie został zjedzony ani porwany przez wilki, na miejscu odliczyła się cała grupa w składzie:

Grażyna Czarnota

Małgorzata Bzdzion

Maria Filak

Halina Grochowska

Jolanta Jagieła

Zofia Kowalczyk

Alicja Mońka

Wanda Imiełowska

Maria Jelonek

Barbara Sikora

Maria Paturej

Elżbieta Orłowska

Krystyna Nowak

Krystyna Kopczyńska

Zofia Szyszka

Alina Wróbel

Danuta Spaczyńska

Krystyna Szczuka

Małgorzata Ślązak

Halina Smorąg

Henryk Pąchalski

Krzysztof Jędryszczak

Andrzej Kulej

Marek Korzekwa

Bogdan Wojtyra

Wychowawczyni prof. A. Rolek licząc na naszą dzielność przybyła dopiero rano.

f02

Nabrawszy rutyny, drogą przez las nie straszny był nam nawet nocleg w stodole, gdzie spały z nami różne miłe zwierzątka.

Rano każdy z wielkim zapałem zabrał się do pracy.

Pierwszego dnia głód zaspokoiliśmy prześwietną ofertą kucharek pod kierownictwem doświadczonej druhny Zosi Szyszki.

Poobiedni wolny czas spędzaliśmy na grzybobraniu.

f03

Starszy druh Krzysiek święcił swe trofea.

f04

Po całodziennej pracy wieczorem odpoczywaliśmy przy ognisku.

Praca w lesie wymagała dużego nakładu sił, zwłaszcza, że słońce dogrzewało niezgorzej, więc odpoczynek był konieczny.

Nieodłącznym towarzyszem pracy była butelka z wodą.

f05

A lody smakowały wtedy najlepiej…

f06

Nasi chłopcy jak zwykle pełni animuszu…

f07

Tego typu „wybryków” również nie brakowało.

f08

Najwytrwalsza była druhna Zośka, która zachowała jeszcze uśmiech na twarzy.

f09

A tak mniej więcej odpoczywaliśmy.

f10
f11
f12

Bardzo szybko zbliżyliśmy się do końca „naszych dni powszednich” i tak dnia 7. października 1975 r. opuściliśmy obozowisko również w pełnym składzie.

f13

Chociaż byliśmy zmęczeni, jednak niezbyt chętnie chciało wracać się do szkoły.

 

* * *

 

Tyle kronika.

Tutaj zostawiamy dla Was link do oryginału. To taki jakby e-book w formacie .pdf – złożony z fotokopii kroniki. Można go pobrać dla siebie.

 

(W cytacie z kroniki staraliśmy się zachować pisownię oryginału.)
by admin

Z kroniki internatu

9 października, 2021 w Kroniki by admin

Własną kronikę prowadzono przez lata także w internacie. Bo przez lata szkoła posiadała własny internat. Dziś prezentujemy jedną z kart tej kroniki. Rok szkolny 1984/1985. Cytujemy niżej cały wpis.

„Pożegnanie mgr Aleksandry Grzelak”

Po długoletniej pracy jako nauczycielka historii i wychowawczyni w internacie mgr Aleksandra Grzelak odeszła na zasłużoną emeryturę.

Z tej okazji zebraliśmy się w świetlicy, by wiązanką kwiatów podziękować Pani prof. za trud włożony w pracę z nami. Uroczystość uświetniliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

int-grzelak-pożegnanie

by admin

Rajd śladami Kacpra Karlińskiego

26 września, 2021 w Kroniki by admin

Wpis w kronice harcerskiej, rok 1973:

„Wakacje coraz bliżej, liczne rajdy cieszące się ogromnym powodzeniem wśród młodzieży dają przedsmak wakacyjnej wolności. Oto migawki z Rajdu Śladami Kacpra Karlińskiego.”

Coś z tego rajdu już zamieszczaliśmy na naszym profilu na Facebooku. Dziś tutaj umieszczamy pełną relację prosto z kroniki.

 

olsztyn1

„Wszyscy rajdowcy cali i zdrowi, choć troszkę zmęczeni, dotarli na wyznaczoną metę, przy ruinach zamku olsztyńskiego…”

 

olsztyn2„Trasa rajdu dobiega końca, a więc – jeszcze jedno pamiątkowe zdjęcie…”

 

A oto cała relacja w kronice:

olsztyn3

by admin

Poczet profesorów

24 sierpnia, 2021 w Kroniki by admin

Nie dla każdego rocznika w kronikach szkoły zachował się taki przejrzysty spis wszystkich nauczycieli. I jeszcze do tego innych pracowników szkoły. Zamieszczamy przykład z lat 1977/1978, by pobudzić wspomnienia, które wywołają te nazwiska. I zachęcić do dzielenia się nimi. Może coś na tej liście Was zaskoczy. Może zdziwicie się, że ktoś, znany z lat wcześniejszych, jeszcze wtedy pracował. Albo że pracował już wtedy – a poznaliście go dużo później. A może to Wasz rocznik lub Wasze czasy – i w tym spisie odnajdziecie swój ulubiony komplet Profesorów? Napiszcie o tym koniecznie!

nauczyciele77-78

by admin

Zlot młodzieży

25 lipca, 2021 w Kroniki by admin

Dziś, gdy granice w Europie są głównie liniami na mapie, a w terenie można je wręcz przeoczyć, można już nie umieć pojąć, jak szczególnym doświadczeniem były w minionym ustroju kontakty międzynarodowe. Oto – dziś tylko wstępnie – kronikarskie wpisy dotyczące takich kontaktów w połowie lat 70. minionego wieku. Został po nich też wpis kronikarski po niemiecku. Ktoś potrafi przetłumaczyć w dwóch zdaniach, o czym tam mowa?

Czy ktoś pamięta to wydarzenie? Czy ktoś potrafi coś opowiedzieć?

zlot1 zlot2

by admin

Izba pamięci

28 czerwca, 2021 w Kroniki by admin

W czwartek 27 września 1973 r. odbyła się uroczystość otwarcia szkolnej Izby Pamięci Narodowej – pierwszej w powiecie kłobuckim. W wydarzeniu wzięli udział kombatanci, którzy opowiadali młodzieży o wydarzeniach wojennych. Także podczas spotkań w klasach. Potem dokonano otwarcia izby pamięci.

Wydarzenie zostało udokumentowane w jednej ze szkolnych kronik. Z fotografiami.

izba1 izba2