STATUT

STOWARZYSZENIA ABSOLWENTÓW I WYCHOWANKÓW

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. WŁ. BRONIEWSKIEGO

W KRZEPICACH

(tekst jednolity)

 

 

Rozdział I

Postanowienie ogólne

 

§ 1. „Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego w Krzepicach” zwane dalej ,, Stowarzyszeniem ” jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem, mającym na celu rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań zawartych w jego statucie.

 

§ 2. „Stowarzyszenie”, jest powszechną oeganizacją wszystkich absolwentów i wychowanków Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego w Krzepicach oraz szkół średnich wchodzących w skład Zespołu Szkół w Krzepicach, tj.:

  • Liceum Ekonomicznego
  • Liceum Rolniczego
  • Studium Nauczycielskiego

 

§ 3

Terenem działania ,, Stowarzyszenia ’’ jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, a siedzibą władz jest siedziba Liceum Ogólnokształcącego w Krzepicach.

 

§ 4

Czas trwania ,, Stowarzyszenia ’’nie jest ograniczony.

 

§ 5

,, Stowarzyszenie ’’ działa na podstawie przepisów ustawy Prawo o Stowarzyszeniach (Dz.U. z 1989 r nr 20, poz. 104 z późn. zm.) oraz niniejszego statutu, posiada osobowość prawną.

 

§ 6

,, Stowarzyszenie ’’ opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.

 

§ 7

,, Stowarzyszenie ‘’’ może używać odznaki, którą jest znak szkolny i własnej pieczęci podłużnej z napisem: Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego w Krzepicach, a także pieczęci personalnych, wg wzoru i treści ustalonych przez Zarząd Stowarzyszenia.

 

§ 8

1. Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania.

2. O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust. 1, bądź wystąpieniu z nich decyduje Walne Zebranie Absolwentów większością kwalifikowaną co najmniej 2/3 głosów członków zwyczajnych biorących udział w Walnym Zebraniu Członków.

 

Rozdz. II

Cele i sposoby działania.

 

§ 9

Celem ,, Stowarzyszenia ’’ jest:

  1. Wzmacnianie więzi ze szkoła i wzajemnych kontaktów pomiędzy poszczególnymi absolwentami i wychowankami,
  2. Promowanie aktywności szkoły, upowszechnianie jej dorobku dydaktyczno – wychowawczego, popieranie przedsięwzięć zmierzających do wypracowania indywidualnego wizerunku szkoły;
  3. Popularyzacja osiągnięć absolwentów i wymiana doświadczeń,
  4. Pielęgnowanie tradycji szkoły, miasta i regionu.

 

§ 10

,, Stowarzyszenie ’’ realizuje swoje cele poprzez:

  1. Organizowanie Zjazdów,
  2. Organizowanie wystaw, pokazów, odczytów, sympozjów, konkursów, itp.,
  3. Działalność wydawniczą;
  4. Działalność kulturalną i sportowo – rekreacyjną;
  5. Współdziałanie z władzami, instytucjami i organizacjami zainteresowanymi działalnością Stowarzyszenia oraz współpracę z pokrewnymi stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi;
  6. Udział absolwentów w bieżącym życiu szkoły i umacnianie łączności szkoły z zakładami pracy, w których pracują absolwenci;
  7. Wymianę doświadczeń praktycznych i teoretycznych oraz przenoszenie tych doświadczeń na grunt szkoły dla ewentualnego ich wykorzystania w bieżącym procesie dydaktycznym;
  8. Organizacyjną i w miarę możliwości materialną pomoc szkole;
  9. Udzielanie pomocy poszczególnym absolwentom i uczniom.
  10. Kultywowanie tradycji szkoły, miasta i regionu.

 

 

 

Rozdział III

Członkowie, ich prawa i obowiązki.

 

§ 11

1. Członkami ,, Stowarzyszenia ‘’ mogą być osoby fizyczne i prawne.

2. Osoba prawna może być jedynie wsperającym członkiem ,, Stowarzyszenia ’’.

3. Członkowie ,, Stowarzyszenia ’’ dzielą się na:

  1. członków zwyczajnych
  2. członków wspierających
  3. członków honorowych

 

§ 12

Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być każdy absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego w Krzepicach oraz każdy wychowanek, który uczęszczał do tego Liceum w latach 1945 – 1955, każdy absolwent i wychowanek szkół średnich wchodzących w skład Zespołu Szkół w Krzepicach tj. Liceum Ekonomicznego, Liceum Rolniczego i Studium Nauczycielskiego – posiadający pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiony praw publicznych, akceptujący cele stowarzyszenia.

 

§ 13

Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna zainteresowana działalnością ,, Stowarzyszenia ’’, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową lub rzeczową. Osoba prawna działa w ,, Stowarzyszeniu ’’ poprzez swojego przedstawiciela.

 

§ 14

Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w rozwój idei ,, Stowarzyszenia ’’ lub w inny szczególny sposób zasłużyła się dla ,, Stowarzyszenia ’’.

 

§ 15

1. Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje w drodze uchwały Zarząd, na podstawie pisemnej deklaracji.

2. Nadanie godności członka honorowego następuje na Walnym Zebraniu

Absolwentów na wniosek Zarządu.

 

 

§ 16

Osoba przyjęta w poczet członków ma obowiązek uiszczenia opłaty wpisowej w kwocie 2 zł, w terminie 30 dni od daty zawiadomienia o przyjęciu na członka ,, Stowarzyszenia ’’ oraz opłacania składek członkowskich w wysokości 2 zł rocznie płatnych z góry za okres 5 lat.

 

§ 17

1. Członek zwyczajny ma prawo do:
1/ czynnego i biernego prawa wyborczego do władz ,, Stowarzyszenia ’’,
2/ uczestniczenia w zebraniach, konferencjach, sympozjach i innych przedsięwzięciach organizowanych przez władze ,, Stowarzyszenia ’’;
3/ zgłaszania opinii, wniosków i postulatów pod adresem władz ,, Stowarzyszenia ’’;
4/ korzystania z świadczeń i pomocy ,, Stowarzyszenia ’’;
5/ noszenia odznaki ,, Stowarzyszenia ’’,
6/ zaskarżenia do Walnego Zebrania Absolwentów uchwały Zarządu ,, Stowarzyszenia ’’ o skreśleniu z listy członków lub orzeczenia Sądu Koleżeńskiego o wykluczeniu ze ,, Stowarzyszenia ’’;

  1. Członek zwyczajny obowiązany jest do:
    1/ przestrzegania statutu, regulaminu i uchwał władz ,, Stowarzyszenia ’’.
    2/ aktywnego uczestnictwa w pracach i realizacji celów ,, Stowarzyszenia ’’;
    3/ regularnego opłacania składek i innych świadczeń obowiązujących w ,, Stowarzyszenia ’’.

 

§ 18

1. Członek wspierający i honorowy z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego posiada prawa określone w § 17 ust. 1 pkt 2 – 6;

2.Członek wspierający i honorowy ma prawo brać udział – z głosem doradczym – w statutowych władzach ,, Stowarzyszenia ’’;

3. Członek wspierający jest obowiązany do wywiązywania się z deklarowanych świadczeń oraz przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz ,, Stowarzyszenia ’’;

4.Członkowie honorowi zwolnieni są z opłacania składek członkowskich.

 

 

§ 19

1. Członkostwo w ,, Stowarzyszeniu ’’ustaje na skutek:
1/ dobrowolnej rezygnacji z przynależności do ,, Stowarzyszenia ’’, zgłoszonej na piśmieZarządowi, po uprzednim uregulowaniu składek członkowskich i innych zobowiązań;
2/ śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego;
3/ skreślenia z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań, przez okres przekraczający 10 lat.
4/ wykluczenia ze ,, Stowarzyszenia ’’ na skutek prawomocnego orzeczenia Sądu Koleżeńskiego w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień, uchwał i regulaminów oraz zasad etyki;
5/ wykluczenia w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego, orzekającego karę dodatkową w postaci pozbawienia praw publicznych;
6/ pozbawienia członkostwa honorowego, w wyniku uchwały władzy ,, Stowarzyszenia ’’.

  1. w przypadku określonym w ust. 1 pkt 3 orzeka Zarząd, a w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 4 i 5 Sąd Koleżeński, zobowiązani są zawiadomić członka o skreśleniu lub wykluczeniu, podając przyczyny skreślenia lub wykluczenia, wskazując na prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania Absolwentów, w terminie 14 dni od daty doręczenia stosownej uchwały lub orzeczenia.
  2. Do osób, którym odmówiono prawa członkostwa stosuje się odpowiednio zasady określone w ust. 2

 

 

 

Rozdział IV

Struktura organizacyjna

 

§ 20

Władzami ,, Stowarzyszenia ’’ są:
1/ Walne Zebranie Absolwentów
2/ Zarząd
3/ Komisja Rewizyjna
4/ Sąd Koleżeński

 

§ 21

1. Kadencja wszystkich władz ,, Stowarzyszenia ’’ trwa 5 lat, a ich wybór odbywa się
w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów. Wybór władz następuje
spośród nieograniczonej listy kandydatów.

  1. Uchwały władz ,, Stowarzyszenia ’’ jeżeli statut nie stanowi inaczej, podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków (kworum). Zgromadzeni mogą uchwalić głosowanie tajne.

 

 

 

§ 22

W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz ,, Stowarzyszenia ’’ w trakcie kadencji, skład osobowy tych władz jest uzupełniany spośród nie wybranych kandydatów, wg kolejności uzyskanych głosów. Liczba dokooptowanych w ten sposób członków włądz nie może przekroczyć 1/3 liczby członków pochodzących z wyborów.

 

Walne Zebranie Absolwentów

 

§ 23

1. Walne Zebranie Absolwentów jest najwyższą władzą ,, Stowarzyszenia ’’.

  1. W walnym Zebraniu Absolwentów biorą udział:
    1/ z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni;
    2/ z głosem doradczym – członkowie wspierający, honorowi i zaproszeni goście;
  2. O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd powiadamia członków co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zebrania Absolwentów.
  3. Uchwały Walnego Zebrania Absolwentów zapadają przy obecności:
    1/ w pierwszym terminie – liczby członków określonych w § 21 ust. 2
    2/ w drugim terminie – wyznaczonym w tym samym dniu, 15 minut później od pierwszego terminu – bez względu na liczbę osób uprawnionych do głosowania.

 

§ 24

1. Walne Zebranie Absolwentów może być zwyczajne i nadzwyczajne.

  1. Sprawozdaawczo – wyborcze Walne Zebranie Absolwentów zwołuje się w terminie co 5 lat.
  2. Walne Zebranie Absolwentów obraduje według uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
  3. Obradami Walnego Zebrania Absolwentów kieruje Prezydium w składzie: Przewodniczący, zastępca, dwaj sekretarza.
  4. Członek ustępujących władz nie może wejść w skład Prezydium Walnego Zebrania Absolwentum i powołanych na nim komisji.
  5. Nadzwyczajne Walne Zebranie Absolwentów może odbywać się w każdym czasie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
  6. Nadzwyczajne Walne Zebranie Absolwentów zwołuje Zarząd:
    1/ z własnej inicjatywy;
    2/ na wniosek Komisji Rewizyjnej;
    3/ na umotywowany wniosek co najmniej 1/3 członków zwyczajnych.
  7. W przypadkach określonych w ust. 7 pkt. 2 i 3 Nadzwyczajne Walne Zebranie Absolwentów winno być zwołane nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia odpowiedniego wniosku na piśmie Zarządowi.
  8. Nadzwyczajne Walne Zebranie Absolwentów obraduje wyłącznie nad sprawami, dla których zostało zwołane.

 

§ 25

Do kompetencji Walnego Zebrania Absolwentów należy:

  1. Wybór i odwoływanie członków władz ,, Stowarzyszenia ’’;
  2. Określanie głównych kierunków działania ,, Stowarzyszenia ’’;
  3. Uchwalanie statutu i jego zmian;
  4. Uchwalanie Regulaminu Walnego Zebrania Absolwentów;
  5. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz ,, Stowarzyszenia ’’oraz udzielanie członkom Zarządu absolutorium.
  6. Rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków ,, Stowarzyszenia ’’lub jego władze;
  7. Rozpatrywanie odwołań w sprawach członkowskich od uchwał Zarządu oraz orzeczeń Sądu Koleżeńskiego;
  8. Nadawanie i pozbawianie godności członka honorowego;
  9. Podejmowanie uchwały o rozwiązaniu ,, Stowarzyszenia ’’ i przeznaczeniu jego majątku;
  10. Podejmowanie uchwał w innych sprawach wniesionych pod obrady.
  11. Ustalanie wysokości składek członkowskich oraz innych świadczeń.

 

Zarząd

§ 26

1. Zarząd kieruje całokształtem działalności ,, Stowarzyszenia ’’, zgodnie z uchwałami
Walnego Zebrania Absolwentów, reprezentuje je na zewnątrz i ponosi
odpowiedzialność przed Walnym Zebraniem Absolwentów.

  1. Zarząd działa w składzie 8 – 12 osób. Zarząd wybiera spośród siebie prezesa, dwóch wiceprezesów, sekretarza, skarbnika.

 

§ 27

1. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż trzy razy
w roku

  1. Uchwały Zarządu powinny być protokołowane

 

§ 28

Do zakresu działania Zarządu należy:

  1. Realizacja celów ,, Stowarzyszenia ’’ oraz uchwał Walnego Zebrania Absolwentów;
  2. Określenie szczegółowych kierunków działalności;
  3. Sprawowanie zarządu nad majątkiem ,, Stowarzyszenia ’’;
  4. Zwoływanie Walnego Zebrania Absolwentów;
  5. Podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich: przyjmowanie, skreślanie;
  6. Prowadzenie dokumentacji członkowskiej;
  7. Wnioskowanie o nadanie lub pozbawienie godności członka honorowego ,, Stowarzyszenia ’’;
  8. Składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Absolwentów.
  9. Powoływanie komisji, zespołów oraz określanie ich zadań.

 

Komisja Rewizyjna

§ 29

  1. Komisja Rewizyjna jest władzą ,, Stowarzyszenia ’’ powołaną do sprawowania kontroli nad jego działalnością.
  2. Komisja Rewizyjna składa się z 3 osób, w tym: przewodniczącego, jego zastępcy, sekretarza.

 

§ 30

Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:

  1. Kontrolowanie działalności ,, Stowarzyszenia ’’
  2. Występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli i lustracji;
  3. Prawo żądania zwoływania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Absolwentów w razie niewywiązywania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania zebrania Zarządu.
  4. Zwołanie Walnego Zebrania Absolwentów w razie nie zwołania go przez Zarząd w terminie lub trybie ustalonym statutem;
  5. Składanie na Walnym Zebraniu Absolwentów wniosków o udzielenie absolutorium Zarządowi.
  6. Składanie sprawozdań ze swej działalności na Wlanym Zebraniu Absolwentów.

§ 31

  1. Członkowie Komisji Rewizyjnej maja prawo brania udziału, z głosem doradczym, w posiedzeniach Zarządu. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić funkcji w innych władzach ,, Stowarzyszenia ’’.
  2. Komisja Rewizyjna działa na podstawie regulaminu uchwalanego przez te władzę.

 

§ 32. W przypadkach określonych w § 30 Walne Zebranie Absolwentów winno być zwołane w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty zgłoszenia żądania, a zebranie Zarządu nie później ni ż w terminie 14 dni od daty zgłoszenia żądania.

 

Sąd Koleżeński

§ 33

  1. Sąd Koleżeński składa się z 4 osób, którzy na pierwszym posiedzeniu wybierają ze swego grona przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
  2. Członkowie Sądu Koleżeńskiego nie mogą pełnić funkcji w innych władzach ,, Stowarzyszenia ’’.

 

§ 34

  1. Sąd Koleżeński orzeka w składzie co najmniej trzyosobowym.
  2. Zespołowi rozpoznającemu sprawy przewodniczy przewodniczący Sądu lub wiceprzewodniczący.
  3. Postępowanie przed Sądem Koleżeńskim toczy się na zasadzie równości stron, z zapewnieniem stronom prawa do obrony a także odwołania się do Walnego Zebrania Absolwentów.

 

§ 35

Do zakresu działania Sądu Koleżeńskiego należy;

  1. Rozpoznawanie spraw związanych z naruszeniem przez członków postanowień statutu;
  2. Rozpoznawanie i rozstrzyganie sporów pomiędzy członkami a władzami ,, Stowarzyszenia ’’;
  3. Składanie sprawozdania ze swojej działalności na Walnym Zebraniu Absolwentów
  4. Orzekanie w kwestii zgodności wewnętrznych przepisów i decyzji władz ,, Stowarzyszenia ’’ ze statutem.

 

§ 36

Sąd Koleżeński może nakładać następujące kary organizacyjne:

1/ upomnienia,

2/ nagany,

3/ zawieszenie w prawach członkowski na okres od 6 do 12 miesięcy,

4/ wykluczenia ze ,, Stowarzyszenia ’’.

 

§ 37

Przewodniczącemu Sądu Koleżeńskiego przysługuje prawo uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu i Komisji Rewizyjnej – z głosem doradczym.

 

§ 38

Szczegółowy tryb i zasady działania Sądu Koleżeńskiego określa regulamin uchwalony przez ten Sąd.

 

 

Rozdział V

Majątek i fundusze ,, Stowarzyszenia ’’

 

§ 39

Majątek ,, Stowarzyszenia ’’ stanowią ruchomości i fundusze.

 

§ 40

  1. Źródłami powstania majątku ,, Stowarzyszenia ’’są:
    1/ opłaty wpisowe i składki członkowskie,
    2/ dotacje,
    3/ darowizny, zapisy, spadki,
    4/ wpływy z działalności statutowej,
  2. Środki pieniężne, niezależnie od źródeł pochodzenia, mogą być przechowywane wyłącznie na koncie ,, Stowarzyszenia ’’. Wpłaty gotówkowe winny być, przy uwzględnieniu bieżących potrzeb, jak najszybciej przekazane na to konto,
  3. ,, Stowarzyszenie ’’ prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

§ 41

1. Dla ważności oświadczenia woli, pism i dokumentów w przedmiocie praw i obowiązków majątkowych ,, Stowarzyszenia ’’ wymagane są podpisy dwóch osób: prezesa lub wiceprezesa oraz skarbnika;

2. dla ważności innych pism i dokumentów wymagany jest podpis prezesa lub wiceprezesa oraz sekretarza, 2 członków zarządu.

 

 

Rozdział VI

Zmiana statutu i rozwiązanie ,, Stowarzyszenia ’’

 

§ 42

  1. Uchwalenie statutu lub jego zmiana oraz podjęcie uchwały w rozwiązaniu ,, Stowarzyszenia ’’ przez Walne Zebranie Absolwentów wymaga kwalifikowanej większości 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
  2. Uchwalenie statutu lub jego zmiana oraz rozwiązanie ,, Stowarzyszenia ’’ mogą być przedmiotem Walnego Zebrania Absolwentów wyłącznie wtedy, gdy sprawy te zostały umieszczone w porządku obrad Walnego Zebrania Absolwentów. Do zawiadomienia określonego w § 23 ust. 3 należy załączyć projekt stosownych uchwał.
  3. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu ,, Stowarzyszenia ’’ Walne Zebranie Absolwentów określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenie majątku ,, Stowarzyszenia ’’
  4. W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji ,, Stowarzyszenia ’’ nie uregulowanych w statucie mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 20 poz. 104 z późn. zm.)

 

 

 

Rozdział VII

Przepisy przejściowe

Statut oraz jego zmiany wchodzą w życie po uprawomocnieniu się stosownego postanowienia Sądu Rejestrowego.